آدرس 

شعبه اول:پونک، خیابان اقبال پور، بین کوهسار ۱۳ و ۱۴
شعبه دوم:پاسداران,میدان هروی,ابتدای پیچ شمس آباد,پلاک32

تلفن تماس

۰۹۱۲۲۳۸۰۳۲۸

Menu
دانستنی ها

تعمیر لمسه کاری مبلمان

لمسه‌کاری یا پارچه‌کوبی در دکوراسیون

در طراحی و ساخت مبلمان از روش های متفاوتی برای تزیین آنها استفاده می‌شود. یکی از این روش‌های تزیینی روش لمسه‌کاری یا پارچه‌کوبی است. لمسه‌کاری یک تزیین، مبتنی بر استفاده از پارچه، اسفنج و فوم است که علاوه بر تزیین پشتی مبلمان قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح تخت مانند دیوار، درب‌های بزرگ، تاج تخت و ... را دارد. در گذشته از لمسه‌کاری به عنوان عایق صدا در درب‌ها و دیوارها استفاده می‌شده است. لمسه‌کاری به عنوان یک تزیین فرانسوی از اوایل دهه 40 شمسی وارد ایران شد و از آن برای بازسازی دیوارهای کاخ‌های پهلوی استفاده شد. نمونه‌های این لمسه‌کاری ها در دیوارهای کاخ های پهلوی به خصوص کاخ نیاوران قابل مشاهده است.

لمسه کاری چیست؟

 لمسه‌کاری عبارت است از نصب پارچه یا چرم مصنوعی بر روی دیوار یا درب و ایجاد یک سری برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی که علاوه بر زیبایی خاصیت عایق شدن در برابر صدا را به دیوار و درب می‌داد. همچنین لمسه کاری فرم دادن پارچه به صورت لوزی شکل، کوبیدن گل میخ یا دکمه بر روی آن،به صورت برجستگی و فرورفتگی است. در فرآیند لمسه‌کاری از فوم یا الیاف پلی استر در زیر پارچه یا چرم مصنوعی استفاده می‌شود که باعث برجسته شدن و حجیم شدن سطح می‌شود. این لایه پلی استری مانع انتقال صدا می‌شود و به همین علت لمسه‌کاری باعث باعث ایجاد عایق صدا در دیوارها و درب‌های لمسه‌کاری شده می‌شود.
خصوصیت عایق صدا و آکوستیک بودن لمسه کاری باعث شده است این پوشش، گزینه مناسبی برای استفاده در دیوار و درب استدیوهای موسیقی، سینما، اتاق های کنفرانس، آمفی تئاترها، کتابخانه‌ها، سالن‌های تیراندازی و ... شود. همچنین از لمسه کاری در مبل های استیل (در پشت کار)، سرویس خواب و برخی از مبل‌های راحتی، مانند طرح چستر استفاده می‌شود.

مراحل لمسه‌کاری

برای ساخت یک لمسه بر روی هر چوب لازم است ابتدا پارچه‌ای در ابعاد چوب مورد نظرتان تهیه کنید. این پارچه از هر جنسی می‌تواند باشد. پارچه‌های ژاکارد، حریر، مخمل و حتی چرم‌های مصنوعی در این پوشش زیاد استفاده می‌شود. همچنین به یک لایه پلی استر یا پشم شیشه رولی در ابعاد پارچه تان نیاز دارید.
ابتدا بر روی چوب یا نئوپان یا هر سطح دیگری که می‌خواهید لمسه را بر روی آن پیاده کنید طرح پستی و بلندی‌های مورد نظرتان را پیاده کنید و نشانه‌هایی برای مرکز برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها ایجاد کنید. با استفاده از دریل، جای نشانه ها را سوراخ نمایید و سپس اسفنج یا لایه فوم را بر روی چوب بچسبانید. روی این فوم یا لایه اسفنج یا پلی استر را با استفاده از دریل روی سوراخ های ایجاد شده از قبل سوراخ نمایید و سپس پارچه راروی آن بکشید. توجه داشته باشید که لایه فوم و اسفنج به حدی باید باشد که پارچه کاملا برجسته شود. اگر قرار است لمسه‌کاری نازکی داشته باشید فقط لازم است از فوم های باریک استفاده نمایید اما برای پشتی مبل‌ها و سطوح دیگر بهتر است از یک لایه فوم و یک لایه اسفنج با هم استفاده کنید تا سطج کار حجیم تر شود. پس از کشیدن پارچه بر روی فوم و اسفنج حال زمان دکمه زنی است. شما می‌توانید پارچه ها را به شکل لوزی فرم دهید و قسمت‌های سوراخ شده را با دکمه به داخل بکشید تا فرورفتگی های تزیینی به وجود آید. در انتها کناره های کار را با استفاده از منگنه به پشت کار بچسبانید. از این روش برای ترمیم پشتی‌های مبلمان استفاده می شود.
اگر لمسه‌کاری مبلمان شما آسیب دیده است بهتر است آن را به افراد متخصص بسپرید تا بتوانند لمسه‌کاری را به بهترین شکل ترمیم نمایند.
توجه داشته باشید که انجام لمسه‌کاری به گونه ایست که قابل تغییر نخواهد بود در نتیجه طرح و شکل آن برای همیشه باقی می‌ماند و قابلیت شستشو و تغییر رانگ را نخواهد داشت.

مزایای لمسه‌کاری

ایجاد دکوراسیون زیبا و جذاب
نرم و انعطاف پذیر برای تکیه دادن
مناسب استفاده در دیوار، درب و مبلمان
با توجه به جنس روکش دارای قابلیت شستشو
عاملی برای عایق صدا و جلوگیری از رفلکس آن

نویسنده: مهاجر
0 نظرات
رتبه بندی این مطلب:
3.1

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید